Contact Us

University of Illinois Extension serving Bureau, LaSalle, Marshall and Putnam Counties

Main Office (LaSalle County)
815 North Orlando Smith Road
Room C223
Oglesby, IL 61348
Phone: 815- 224-0889
Email: uie-blmp@illinois.edu
Hours: Monday-Friday 8:00am to 4:30pm (Closed 12 - 1pm)

Branch Office (Bureau County)
850 Thompson St,
Becker Professional Suites,
Princeton, IL 61356
Phone: 815-875-2878
FAX: 815-875-2870
Hours: Monday-Friday 8:00am to 4:30pm (Closed 12 - 1pm)

Branch Office (LaSalle County)
1689 North 31st Road,
Suite 2
Ottawa, IL 61350
Phone: 815-433-0707
FAX: 815-433-5454
Hours: Monday-Friday 8:00am to 4:30pm (Closed 12 - 1pm)

Branch Office (Marshall-Putnam County)
509 Front Street,
Suite 4
Henry, IL 61537
Phone: 309-364-2356
FAX: 309-364-2804
Hours: Monday-Friday 8:00am to 4:30pm (Closed 12 - 1pm)

News Release

LaSalle County 4-H members Exhibit at State Fair

LaSalle County 4-H members Exhibit at State Fair

4-H members from LaSalle County recently exhibited at the 2017 State Fair in Springfield.

Members who exhibited at their county fair received state delegate or alternate recognition and chose to exhibit their projects for state judging. We are so proud of the hard work and commitment these youth reflect as they learn while completing their chosen projects.

Following are the State Fair judging results:

Henry

Alexander

Outdoor Adventures 1-3

Award of Ex

Isaic

Anderson

Electricity 2

Superior

Nicholas

Angus

Tractor C

Award of Ex

Alexandria

Biroschik

Leadership 3

Award of Ex

James

Castelli

Model Rocketry

Award of Ex

Samuel

Castelli

4-H Cooking 201

Award of Ex

Rebekah

Drysdale

Veterinary Science

Superior

Emily

Echols

Glass/Plastic

Award of Ex

Shelby

Einhaus

3-D Design/Mixed Media

Award of Ex

Hannah

Galletti

4-H Cooking 401

Award of Ex

Isabel

Hackett

4-H Cooking 301

Award of Ex

Kameron

Hastings

Electricity 1

Award of Ex

Cole

Haynes

Wildlife B

Superior

Holly

Hladovcak

Cake Decorating-Intermediate

Superior

Steven

Hladovcak

Rock Hounds 1

Award of Ex

Lindsey

Konrad

Fashion Revue

Award of Ex

Rachael

Konrad

STEAM Clothing 3-Stitch Furthe

Award of Ex

Sarah

Konrad

Scrapbooking-Intermediate

Award of Ex

Jordan

Kraml

Design Decisions-Advanced

Award of Ex

Paige

Kraml

Clay

Award of Ex

Riley

Kroll

Outdoor Adventures 1-3

Award of Ex

Julia

Krueger

STEAM Clothing 2-Simply Sewing

Award of Ex

Erin

Leschewski

Design Decisions-Intermediate

Superior

Levi

Maierhofer

Passport to the World-Indiv

Superior

Greyson

Marincic

Outdoor Adventures 1-3

Superior

JUSTUS

Mason

Model Rocketry

Award of Ex

Annika

Michlik

Paper

Award of Ex

Gloria

Moreno

Chalk/Carbon/Pigment

Award of Ex

Kate

Passwater

Beginning Visual Programming

Award of Ex

Eleanor

Radtke

Chalk/Carbon/Pigment

Award of Ex

Jaden

Reilly

Beekeeping 1

Award of Ex

Ethan

Robson

Welding

Award of Ex

Christina

Snook

Woodworking 1

Award of Ex

Claire

Stillwell

Wood

Award of Ex

Justice

Stillwell

Entomology 2

Award of Ex

Ty

Stillwell

Small Engines

Award of Ex

Hannah

Szobar

Floriculture D

Award of Ex

Hueston

Wilson

Woodworking 1

Superior

Evan

Young

Animal Science

Superior

 

 

 

 

Local Contact: Toni Pienta, Program Coordinator, 4-H and Youth Development, fusinatt@illinois.edu