Contact Us

University of Illinois Extension serving Christian, Jersey, Macoupin and Montgomery Counties

Main Office (Montgomery County)
#1 Industrial Park Dr.
Hillsboro, IL 62049
Phone: 217-532-3941
FAX: 217-532-3944
Email: uie-cjmm@illinois.edu
Hours: Monday - Friday 8 am to 12 pm, 1 pm to 4:30 pm

Branch Office (Christian County)
1120 N Webster St.
Taylorville, IL 62568
Phone: 217-287-7246
FAX: 217-287-7248
Hours: Monday - Friday 8am to 11:30am, 12:30pm to 4.30pm

Branch Office (Jersey County)
201 W. Exchange St.
Suite A
Jerseyville, IL 62052
Phone: 618-498-2913
FAX: 618-498-5913
Hours: Tuesday & Wednesday 8 am to 12 pm and 1 pm to 4:30 pm and Thursday 8 am to 12 pm

Branch Office (Macoupin County)
#60 Carlinville Plaza
Carlinville, IL 62626
Phone: 217-854-9604
FAX: 217-854-7804
Hours: Monday - Thursday 8 am to 12 pm; 1 pm to 4:30 pm

News Release

Accent photo

Macoupin County State Fair Winners Announced

On Friday, August 11, over fifty 4-H members from Macoupin County exhibited their   4-H projects at the Orr Building at the Illinois State Fair.  Some of the project categories that were exhibited during the 4-H State Fair General Projects show were foods and nutrition, beekeeping, woodworking, interior design, visual arts, health, sewing, robotics, aerospace, horticulture, natural resources, electricity, animal science, citizenship, child development, welding, and photography.

Youth were selected as State Fair Delegates based on their performance at the county 4-H shows. Macoupin County 4-H members took their projects to the State Fair where they again participated in conference judging similar to their experience at the county fair.  Those projects meeting standards receive an Award for Excellence (A of E).  Those projects far exceeding standards receive a Superior (S).

Here are the results for Macoupin County 4-H State Fair Exhibitors:

Collin

Albert

Piasa

Welding

Award of Ex

Katelyn

Barber

Glenarm

Scrapbooking-Beginning

Superior

Alexander

Behme

Carlinville

Robotics 1 Beginning

Superior

Claire

Behme

Carlinville

Chalk/Carbon/Pigment

Award of Ex

Tyler

Behme

Carlinville

Computer Innovation Class

Superior

Cadeyn

Box

Palmyra

Beginning Visual Programming

Superior

Maya

Bruley

Girard

Photography 1

Award of Ex

Lillian

Burris

Bunker Hill

Fashion Revue

Award of Ex

Summer

Carol

Bunker Hill

Nature

Superior

Wesley

Carol

Bunker Hill

Metal

Award of Ex

Alexandra

Casey

Carlinville

Fashion Revue

Award of Ex

Ariana

Coan

Staunton

Chalk/Carbon/Pigment

Award of Ex

Garrett

Comerford

Carlinville

STEAM Clothing 1-Fundamental

Superior

Olivia

Dowell

Girard

4-H Cooking 101

Award of Ex

Maxwell

Dugan

Shipman

4-H Cooking 201

Award of Ex

Maddie

Dunn

Carlinville

Model Rocketry

Award of Ex

Addison

Earley

Girard

STEAM Clothing 1-Fundamental

Award of Ex

Elyse

Eldred

Carlinville

Cake Decorating-Beginning

Award of Ex

Matthew

Eldred

Carlinville

Junkdrawer Robotics 1

Award of Ex

Lydia

Fulton

Worden

Citizenship Clover Challenge

Superior

Samantha

Fulton

Worden

Animal Science

Superior

Braylee

Gilmore

Carlinville

Oral Interpretation

Award of Ex

Maycee

Hart

Girard

4-H Cooking 301

Award of Ex

Alexandria

Helling

Bunker Hill

Health 1

Award of Ex

Logan

Helling

Bunker Hill

Wildlife A

Award of Ex

Haliegh

Hester

Worden

Design Decisions-Advanced

Superior

Lexi

Hester

Worden

Animal Science

Award of Ex

Zoe

hoback

Medora

Photography 1

Superior

Annie

Ibberson

Virden

Formal Speech

Award of Ex

Anthony

Joiner

Carlinville

Beekeeping 1

Award of Ex

Saralynn

Joiner

Carlinville

Fiber

Award of Ex

Emma

Kallal

Palmyra

Floriculture D

Award of Ex

Paul

Kibe

Carlinville

Beekeeping 2

Superior

Blake

Killam

Carlinville

Tractor A

Award of Ex

Baylee

Landes

Palmyra

Photography 1

Award of Ex

Alexia

Mosby

Carlinville

Paper

Award of Ex

Gabe

Pauline

Carlinville

3-D Design/Mixed Media

Award of Ex

Austin

Pence

Palmyra

Wood

Superior

Hyler

Pence

Palmyra

Electricity 3

Award of Ex

Molly

Reed

Shipman

Sportsfishing 1

Superior

Mylee

Ribble

Hettick

Model Rocketry

Award of Ex

Brady

Roberts

Carlinville

Corn

Award of Ex

Allison

Rosentreter

Carlinville

Heritage Arts

Superior

Dylan

Rosentreter

Carlinville

Food Preservation

Award of Ex

Sophie

Rull

Bunker Hill

Fashion Revue

Award of Ex

Tristan

Rutan

Girard

Design Decisions-Beginning

Award of Ex

Josiah

Schuette

Shipman

Tractor B

Award of Ex

Chloe

Velasquez

Carlinville

Child Development 2

Superior

Joscelyn

Wagner

Virden

Computer-Generated Art

Superior

Ella

Walker

Carlinville

Oral Interpretation

Award of Ex

Sara

Wiese

Carlinville

Vegetable Plate

Superior

Taylor

Wills

Carlinville

Woodworking 4

Superior

Ellie

Wilson

Gillespie

Theatre Arts 1

Award of Ex

Braley

Wiser

Carlinville

Photography 1

Award of Ex

Luke

Wolff

Shipman

Woodworking 1

Superior

Rachel

Wolff

Shipman

Veterinary Science

Superior

Karli

Yotter

Bunker Hill

Passport to the World-Indiv

Award of Ex

Congratulations to all the 2017 State Fair winners on a job well done.  In 4-H, young people learn about communication skills, decision-making responsibility, leadership development, citizenship, and career exploration.  To learn more about joining a 4-H club, or becoming a 4-H volunteer or leader, contact the U of I Extension – Macoupin County office at 217-854-9604.  A community working together for its youth will develop responsible young people who become responsible adults.

-30-

Photo Caption: Baylee Landes of Palmyra with her 4-H Photography project at the Illinois State Fair

 

Local Contact: Kate Harding, Program Coordinator, 4-H and Youth Development, harding@illinois.edu