Blog Banner

Healthy on a Budget

Find out how to save a bundle and stay healthy with affordable meal recipes, food shopping tips, and much more.
food at register

Saving Money with Unit Prices

Posted by Whitney Ajie -

Howdy! Have you ever used unit pricing to help you shop? If not, this post is going to help you understand how to use unit pricing to save money while food shopping. The "unit price" of any food item is the price per amount of food product. The amount of food product could be in ounces (oz), pounds (lb), quarts (qt), or another common unit of measure. You can find an item's "u...

Read More >

food1

The Cost of Eating Healthy

Posted by Whitney Ajie -

Howdy! A new study from the Harvard School of Public Health states that it costs about $1.50 more per day to eat the "healthiest diet" - a diet full of fruit, vegetables, whole grains, fish, nuts, etc. That may not sound like much, but it amounts to spending an extra $10.50 on groceries every week. That totals to an additional $550 per year for each person. For many people, es...

Read More >